Era Brzezień – Charakterystyka

Już w przedsprzedaży!

Witajcie w kolejnej części artykułów o rozszerzeniach zawartych wewnątrz dodatku do Słowian, pt. Wybrańcy! Poniżej przedstawiamy ogólną charakterystykę nadciągającej Ery!

Wizja nowej Ery przedstawia „przesunięcie czasowe” w dziejach świata do przodu o około wiek. Wiąże się z tym kilka bardzo ważnych kwestii. Po pierwsze, wioski się rozbudowały, mają więcej mieszkańców, są lepiej zorganizowane, panuje w nich większy spokój, władza posiada teraz głębsze wpływy i rzutuje na szersze połacie terenu. Praktycznie każda wioska posiada swoich sojuszników lub należy do jednego, konkretnego władcy, który sprawuje pieczę nad kilkoma osadami, a dozorować może jedynie jego namiestnik. Technologia również poszła nieco do przodu, tym bardziej, że nastąpiła większa wymiana towarami między Germanami a Słowianami, co prawda w różny sposób (bo nieraz to były zdobyczne bronie i towary, a czasami zwyczajna wymiana pomiędzy bardziej dyplomatycznymi wodzami). Dlatego już teraz powszechnym widokiem będą nowe bronie, spoza granic Slavii, np. wielkie miecze, buławy. Wiara Słowian także się rozwinęła, nastał czas tzw. Tumów, czyli różnych wcieleń bogów. Jak teraz mawiają żercy, jedno bóstwo, może posiadać kilka oblicz, jedno bardziej gniewne, inne sprawiedliwe, a jeszcze kolejne opiekuńcze. Wyznawcy mogą kierować swoje modły do bogów, tak jak dawniej, albo do konkretnych oblicz, twarzy, czyli wspominanych Tumów. W związku z rozrostem władz, wpływów, nastał czas prawa, porządku i umów. Słowo pisane i pieczęcie mają dużo większe znaczenie, dlatego namnożyło się komesów na Slavii i mają pełne ręce roboty, a i tak jest ich za mało. Zaczyna się spisywać zwoje na różne tematy, chowa się w nich wiedzę, spisuje rytuały i obrzędy.

Wioski są gęściej zaludnione i są większe, ogarniają szerszy teren. Niekiedy chaty są bardziej rozwlekłe na danym terytorium, nie tak „zbite” w jednym miejscu. Większość posiada palisady, wieże, drewniane bramy i zawodową ochronę w postaci wartowników (choć to jeszcze zależy od regionu). Więcej ludzi, to więcej problemów, intryg. W większych osadach gromadzą się różne grupy, czasem nawet ścierają się ze sobą i konkurują o wpływy. Mogą to być zwaśnione, duże rodziny, albo uliczne bandy potajemnie kierowane przez hersztów. Powiedzenie, że każdy zna każdego już nieco straciło na wydźwięku. Nawet w obliczu rosnących liczb postawionych chat, budynków wojskowych, warsztatów rzemieślniczych, obiektów świętych, postanowiono tworzyć mapy osad. Kiedyś, wystarczyło kilka razy się przejść po okolicy, aby człowiek mógł zapamiętać co gdzie jest, teraz to może być trudne.

W walce o władze, ludzie są zdolni do wszystkiego!

Dzisiejsi władcy i organizacje trzymające porządek w wioskach mają dużo większy wpływ. Rzadziej zdarza się, by ludzie po prostu wiecowali. Dzisiaj potrzebni są wodzowie do panowania i zarządzania, tacy którzy będą w stanie poprowadzić swój lud. Czas chaotycznych rządów skończył się. Od strony militarnej też sprawa wygląda lepiej. Istnieje więcej zawodowych strażników, stacjonujących w wioskach i po obozach na obrzeżach, a grody są wypełnione nowymi rekrutami, których przygotowują zaprawieni w boju dowódcy. Wytworzyła się bardziej złożona hierarchia wojskowa, zaczynać można jako zwykły piechur, ale przy odrobinie szczęścia i wykazaniu się w boju można awansować na wyższe stopnie, np. wartownika, chorążego , kapitana i wreszcie samego wodza garnizonu, który ma pod sobą kilka oddziałów, władając jednocześnie, np. grodem. Najwyższym stopniem wojskowym, jest żupa, czyli połączenie władzy cywilnej oraz militarnej, takie osoby zasiadają w większych osadach, a mają pod sobą kilkaset ludzi, w tym wodzów i namiestników.

Prawo w tych czasach jest surowsze, lepiej egzekwowane. Władcy i ich namiestnicy trzymają porządek w osadach, w końcu muszą zapanować nad sporą ilością mieszkańców i chłopami rozsianymi w okolicznych farmach. Prawa zostały spisane przez komesów, a potem podbite pieczęcią władców. Od tej pory takie papiery, dekrety, mają dużo większe znaczenie i ludzie je bardziej respektują. Normą jest zawiązywanie umów w obecności komesów między gildiami, czy też władzami wiosek. Mogę one dotyczyć handlu, małżeństw, sojuszy, ale także i wojen. Natomiast jeśli chodzi o wiedzę, to można spotkać komesów, wyspecjalizowanych w spisywaniu różnych wiadomości i historycznych wydarzeń na zwojach. Potem przechowuje się je w specjalnych składach, zazwyczaj w budynkach, należących do władców, chyba, że dana wiedza dotyczy bogów i obrzędów, rytuałów, wtedy lądują one pod jurysdykcję żerców, wołchwów. Podobno, istnieją nawet zaklęte zwoje, które mogą oddziaływać magicznie na tego, kto je odczytuje. Mogą to być jak najbardziej pozytywne efekty, przynoszące szczęście, pokrzepienie ducha, oczyszczające z różnych klątw, ale tak samo istnieje ryzyko, że po przeczytaniu jakiegoś tekstu, można narazić się na gniew demonów, ściągnąć na siebie pecha, a w najgorszym przypadku postradać rozum i stracić ducha.

Żercy są pewni, że nadchodzi czas zmian wśród rozkładu potęg w panteonie bogów. Może pojawią się całkowicie nowi? Być może Mokosza porodzi synów i córki, którzy wpłyną na życie słowiańskiego ludu? Tego jeszcze nie wiadomo, ale jednak są oznaki nadchodzących zmian i aktywnego, zmiennego życia bogów. Przykładem jest fakt pojawienia się ich różnych oblicz. Ponoć Swaróg, Weles i Świętowit potrafią przybierać teraz różne postacie, bądź wierzenia w nich dzielą się w jakiś sposób i powstają nowe odłamy. W takim wypadku, mówimy o Tumach. Tumem Świętowita jest Światowid, a Welesa – Czarnobog. Jest jeszcze trzeci, nowy odłam Swaroga – Białobog. Ktoś, kto wyznaje Czarnoboga, tak naprawdę czci Welesa, ale pod trochę inną postacią, skupia się na pewnej jego cesze, obliczu.

Mamy nadzieję, że Was zainteresowaliśmy tym rozszerzeniem i całym dodatkiem!

Chcesz wesprzeć naszą działalność? Zamów podręcznik Wybrańców w przedsprzedaży już teraz! Zyskujesz rabat, drukowaną mapkę Rogu Pomorza, podpis Autora w dodatku, a także PDF jeszcze przed wysyłką drukowanych egzemplarzy!
Uwaga: to jedyna opcja by otrzymać PDF Wybrańców poza zbiórką!

Wejdź i sprawdź szczegóły!

Dziękujemy wszystkim za lekturę i zapraszamy do dyskusji! Już jutro pojawi się kolejna część naszego cyklu. Tym razem weźmiemy pod lupę szczegóły związane z Erą Brzezień!

Chwała!

Dodaj komentarz