Bestie “Wybrańców”

Sława!

Już w przedsprzedaży!

W poniższym artykule omówimy w jaki sposób są opisane bestie i co ciekawego wprowadzają do gry.

Zacznijmy od tego, jakie wrogie istoty znajdziecie w podręczniku?

Poroniec, bardzo mroczny i niegodziwy demon, powstający na wskutek przekleństwa, potrafi ingerować w życie mieszkańców i zakłócać ich spokój umyślnie, chociaż nie jest trudny do wytropienia. Z uwagi na jego specyfikę – trzeba mieć się na baczności. Można się go pozbyć na trzy różne sposoby: przez walkę w odpowiednich warunkach, złożyć mu konkretną ofiarę (nie będzie łatwa do zdobycia), a także przejść z nim odpowiedni… rytuał. Jego sama obecność już obraża bogów, co ma odpowiedni wydźwięk w przygodzie!

Latawiec, bardzo specyficzny upiór, gdyż nie można z nim walczyć i wpływać na niego bezpośrednio. To po prostu dusza, która rozgniewała Peruna – ten natomiast ściga ją burzami i piorunami, przez co w okolicy zawsze panuje zła i bardzo chwiejna pogoda. Co więcej, pioruny uderzające z dużą częstotliwością w trakcie nawałnic mogą wywołać pożar, którego według przesądu nie wolno gasić, wszak to sam Perun go stworzył! I tutaj pojawia się bardzo trudny dylemat, bo co gdy zapłonie chata? Latawca można się pozbyć na dwa sposoby – albo go odesłać, albo przebłagać Peruna, by przestał go ścigać!

– Baba Jaga, oto posępna stara baba z lasu, mieszkająca w domku na kurzej stopce. Brzmi znajomo? Pewnie tak, ale uwierzcie proszę, ta istota jest dużo gorsza, od tej, którą znacie z bajęd i opowieści. Włada demoniczną magią, ma swoje sługi – czarne koty i kruki, które potrafią pokrzyżować plany drużyny zsyłając na nich nieszczęścia. Można się jej pozbyć na trzy sposoby, przez zwykłą walkę (no dobra, nie jest zwykła – biorąc pod uwagę jej moce specjalne jakich potrafi używać), zorganizowanie pewnego fortelu i oszukanie wiedźmy, bądź przez odnalezienie i zniszczenie jej chaty.

Baba Jaga – miła, prawda?

Morowa dziewica, to upiór złego powietrza. Bohaterowie trafiający do wioski, gdzie w pobliżu grasuje ten demon z pewnością szybko zorientują się co się święci – ludzie chorują, oni sami bardzo szybko też mogą zostać osłabieni, a ponadto za Morową Dziewicą kroczą złe omeny, pojawiające się w mrokach, wyłaniające się nawet w samej wiosce: upiornego, gnijącego konia, a także stada szczurów. Walka z tym upiorem jest możliwa, chociaż można jeszcze spróbować odprawić rytuał, bądź złożyć jej ofiarę. Zapewniamy, nic z tych trzech rzeczy nie będzie łatwe w wykonaniu! Nie, gdy kaszle się i pluje krwią.

Słychać plusk we wodzie…

– Wodnik, nie jest zwykłym ujęciem topielca, czy utopca, ponieważ został przedstawiony jako „Wodny Pies” i swoją drogą, jest bardzo brutalny w działaniu. Pojawia się w zbiornikach wód, i jest przyczyną wielu różnych dziwnych zjawisk – ryby gniją, woda nie jest zdatna do picia, ludzie potrafią chorować z tego powodu, ponadto szybko staje się tzw. Martwą Wodą, czyli taką, która po prostu przynosi pecha. Strzeżcie się Ci, którzy zapomnieli czym są przesądy, idąc w bój z Wodnikiem! Aura jego bowiem mroczna, a sama bestia łaknąca ludzkiej krwi.  Można się jej pozbyć przez złożenie ofiary i obrzędy, a także normalnie w walce.

Wizualizacja projektu.

Elementy opisu bestii:

–  Wygląd, tutaj nie trzeba wiele tłumaczyć – po prostu w tym akapicie znajdują się informacje w jaki sposób MG może opisywać bohaterom stwora,

  Występowanie, niektóre istoty nie pałętają się bezcelowo po całej Slavii, a ich występowanie jest ograniczone lub związane z jakimiś wydarzeniami, bądź po prostu uzależnione od terenu (np. Wodnik występuje tylko przy zbiornikach wodnych),

–  Zachowanie w walce, czyli pomoc dla MG, który będzie opisywał i deklarował co robi stworzenie aby zabić. To jeszcze nie jest gotowy zbiór zasad i mechanika, ale szczegółowe sposoby ataku i taktyka,

Walka i statystyki, to już zbiór parametrów istoty, a także mechaniczne ujęcie używanych przez nią mocy,

Działanie, czyli kilka bardzo ważnych zachowań i okoliczności jakie występują, kiedy bestia pojawia się w okolicach wioski. Można z nich wyciągnąć tropy i poszlaki, które MG w trakcie przygody będzie mógł przekazywać w ręce bohaterów, by mogli szybko zorientować się, z czym przyjdzie im walczyć na sesji.

Sposoby na pozbycie się, jak już pewnie wszyscy zauważyliście, każdego demona czy upiora można pozbyć się w różny sposób, nie zawsze to będzie walka i nie zawsze ona będzie najprostszym wyjściem. Czasem sesja z udziałem jakiegoś demona może się przerodzić w prawdziwe śledztwo, gdyż będzie trzeba znaleźć pewnego… winowajcę jakiejś zbrodni, albo zaspokoić jakąś potrzebę wrogiej istoty,

Dodatkowe zasady, czyli zbiór zasad rzutujących na całą przygodę, podkreślające specyfikę stworzenia i walkę z nim, dodatkowo w tym akapicie znajdują się nagrody dla bohaterów, którzy pozbędą się już wrogich istot (każdy sposób daje inną, unikalną nagrodę poza zwykłymi Punktami Sławy!), wśród nich są trofea – oczywiście również jest ich kilka do pozyskania (tak w razie czego, gdyby coś zostało uszkodzone w czasie bitki).

Podsumowując!
Dlaczego każda z tych bestii to praktycznie gotowy scenariusz dla MG? Ponieważ każda z nich została opisana w sposób typowy dla konwencji „Polowania na potwory”, są podane typowe poszlaki, zachowania, tropy i omeny jakie się pojawią w czasie przygody, dodatkowo dla podkreślenia specyfiki historii i odczucia bytowania z groźnym i oryginalnym przeciwnikiem, wprowadzono zestawy reguł rzutujące na tło przygody! Do Mistrza Gry będzie należało tylko umieszczenie stworzenia w jakiejś miejscowości i zrobienie kilku notatek na własne potrzeby.

Wiemy, że ilustracje są dla wszystkich bardzo ważne, dlatego każda z bestii otrzymała własny rysunek, który wykonał Damian Frankowski. Są mega klimatyczne i mroczne, podkreślające najważniejsze cechy potworów.

Mamy nadzieję, że Was zainteresowaliśmy tym rozszerzeniem i całym dodatkiem!

Chcesz wesprzeć naszą działalność? Zamów podręcznik Wybrańców w przedsprzedaży już teraz! Zyskujesz rabat, drukowaną mapkę Rogu Pomorza, podpis Autora w dodatku, a także PDF jeszcze przed wysyłką drukowanych egzemplarzy!
Uwaga: to jedyna opcja by otrzymać PDF Wybrańców poza zbiórką!

Wejdź i sprawdź szczegóły!

Dziękujemy wszystkim za lekturę i zapraszamy do dyskusji! Już jutro pojawi się kolejna część naszego cyklu. Tym razem weźmiemy pod lupę Erę Brzezień!

Chwała! Nie dajcie się potworom…

Dodaj komentarz